میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

برای خرید کالا نخست می بایست گامهای زیر طی شود:

گام اول : ثبت سفارش:

- اخذ پروفرما (Proforma  ) از شرکت فروشنده.

- مراجعه به معاونت بازرگانی خارجی جهت تکمیل فرم ثبت سفارش.

- اخذ مجوز و ورود طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمانهای مربوط.

- مراجعه به شرکت بیمه و اخذ بیمه نامه.

- ثبت سفارش در بانک واسطه معامله.

وارد کنندگان پس از مطالعه مقررات و آیین نامه و بخشنامه های مربوط به ورود کالا و کسب اطلاعات از سازمانهای مربوطه و اطمینان اینکه به کالای مورد نظر اجازه ورود خواهند داد با فروشنده کالا در خارج به وسیله فاکس، تلفن و یانماینده او در داخل کشور تماس حاصل می نماید تا از شرایط فروش کالای مورد سفارش خود از قبیل بهای واحد کالا، تاریخ، تحویل، تاریخ حمل و . . . کسب اطلاع حاصل نماید.


گام دوم: مذاکره با فروشنده کالا (NEGOTIATION):
خریدار پس از مکاتبه و مذاکره با فروشنده یا نماینده او در صورت به توافق رسیدن با آنها پروفرما دریافت می‌نماید. مطالبی که در پروفرما ذکر می‌شود عبارتند از:

1- ORIGIN   - نشان می دهد که کالا ساخت چه کشوری است.

2- PAYMENT  - نحوه پرداخت بهای کالا را توضیح می دهد. (نحوه پرداخت ممکن است نقدی و یا از طریق اعتبار اسنادی یا براتی باشد)

3- VALIDITY  - مشخص کننده این است که پروفرما تا چه تاریخی اعتبار دارد. (اگر بعد از این تاریخ در بانک ثبت سفارش گردد امکان دارد که فروشنده کالا شرایط اعلام شده قبلی را نپذیرد)

4- TRANSPORT  - نوع وسیله حمل و نقل در این قسمت ذکر می گردد. در بعضی از پروفرمها اجازه داده می شود حمل کالا قسمت به قسمت انجام شود.

5- PRICE  - قیمت کالا: گاهی قیمت کالا به صورت:   (F.O.B) - (C.I.F) - (C. &.F) بیان می شود.Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

مرجع : مدیریت فردای ایرانیان / مجتبی شفاعی / www.ModiriateFarda.ir