میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

در علم طراحی و گرافیک قرار گرفتن هر شکل و فرم، معنای ویژه ای را القا می کند، آشنا بودن به خواص شکل ها، باعث خواهد شد معنا و مفهومی که طراح از طریق زبان تصویر و هنرهای تجسمی قصد بیان آنرا داشته، را بهتر درک نماییم.


مفهوم اشکال هندسی در هنرهای تجسمی

 

1- مربع
مربع از لحاظ بصری، شکلی است متعادل، محکم و ایستا و نموداری از استواری، مردانگی، سکون، منطق و معرف زمین است. این شکل در معماری اسلامی از اهمیت بسزایی بر خوردار است و در فرهنگ ایرانی جایگاه مخصوص و ویژه ای دارد. چهار ضلع مساوی آن می تواند نماد چهار عنصر باد، آب، خاک و آتش یا چهار جهت اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب یا چهار فصل یا چهار مرحله زندگی از کودکی تا جوانی و میانسالی و پیری و یا چهار طبع سردی، گرمی، خشکی و رطوبت باشد. افلاطون مربع را زیبا به معنی مطلق می داند و ابو یعقوب عدد چهار را کاملترین رقم می شناسد زیرا به تعداد حروف الله است.
:: مربع را به رنگ آبی نسبت می دهند.


2- دایره
اگر قبول کنیم که مربع نمادی از مکان است، دایره نمادی از حرکت و زمان است همچنین نمادی از آرامش و تداوم است، زیرا کلیه نقاط پیرامون آن از یک ارزش برخوردارند و این امر تعادلی بین نیروی درونی و فضای بیرونی ایجاد می کند و باعث حرکت چرخشی و دورانی می شود و مفهوم بی پایانی را القا می کند. در عین حال دایره نمادی است از آسمان، عالم ملکوت، حرکت اجسام سماوی در حول محوری دوار و سیار و نیز نمادی است از جهان معنوی و متعال. همچنین مربع نمادی از سکون و دایره بیانگر حرکت است. مربع نمادی از مردانگی و دایره مبیین زنانگی و عنصر مونث است. مربع نمادی از عقل و دایره نشانی از احساس است.
:: این شکل خصوصیات رنگ قرمز را داراست.


3- مثلث
اگر مثلث بر قاعده اش قرار گیرد نمادی است از ایستایی و توازن، پایدارترین شکل هندسی است و مثل یک کوه استوار به نظر می رسد به واسطه زوایای تیزی که دارد سطحی مهاجم و شکلی ستیزنده به خود می گیرد به دلیل وجود نقطه رأس که انرژی و نیروی شکل را به بیرون منتقل می کند، خطر و دلهره را سبب می شود. شعارهایی نظیر گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک در دین زرتشت و یا پدر، پسر و روح القدس و یا سه رنگ قرمز، آبی و زرد در این رابطه قرار می گیرند. این شکل خصوصیات روانشناسی رنگ زرد را داراست. دیگر سطح های هندسی از ترکیب سطح های اصلی بوجود می آیند، مانند:

4- بیضی
خصوصیات مربع و دایره را داراست و به رنگ بنفش نسبت داده می شود.


5- ذوزنقه
از مثلث و مربع ایجاد شده و به نارنجی نسبت داده می شود. و اشکال دیگر مانند لوزی ،مستطیل و ... تست روانشناسی - از کدوم شکل بدتون میاد؟


6- اشکال مستطیل شکل
اگر از این شکل بدتان می آید نشان می دهد که قدرت تصمیم گیری تان زیاد شده و آنقدر اعتماد به نفس پیدا کردید که برتری خاصی را نسبت به خود در مقابل بقیه احساس کنید، درست در مدت زمان کوتاه می توانید به بهترین راه حل ها برای مشکلات تان فکر کنید و بهترین مشوق برای دوست و آشنا و فرزنداتون باشید!


7- اشکال سه گوش
این شکل نشان دهنده ی اقتدار و جاه طلبیه! واه! افرادی که از این شکل خوششان نمی آید نسبت به داشته هایشان تو زندگی خیلی قانعن و با خوشبینی به همه چیز نگاه می کنند. رفتار خوشبینانه شان باعث می شود که ترسشان از طوفان های زندگی کمتر بشود. روانشناسان می گویند که این نوع خوشبینی و هوش احساسی باعث می شود شخص معمولا تو زندگی، فردی موفق و پیروزی باشد!


8- اشکال کروی
شما فردی گوشه گیر و غیر اجتماعی هستید، دوست دارید دایره ی دوستی تان شعاعش کمتر باشد و محدودتر! خوب این مفاهیم را در بر دارد: وفاداری، متعهد، با گذشت.دوستان تان را با دقت انتخاب می کنید و برای همیشه با آنها می مانید. جوری رفتار می کنید که انگار جزء خانواده تانند!


9- چهار گوش و مکعب
کسی که این شکل را دوست دارد فردی منظم است و راه های رفته شده را دوباره می رود و به نتیجه هم می رسد و خیلی از این بابت خوشحال است. ولی اگر بدتان می آید خلاق و مبتکر هستید و اجازه می دهید که تصورات ذهنتان فعال باشد. با این طرز نگرش قادر به انجام همه کار هستید. چون جعبه ی ذهنتان را درگیر نکرده است.


10- خطوط کج و کوله
عدم علاقه شما معرف استقلال و خواست شخص برای انتخاب راهی است که علی رغم علاقه ی بقیه است! دوست دارید تمام اطرافیانتان خوشحال باشند و می توانید یک عده آدم ناشناس و جدید در یک جمع را سرگرم کنید و ساعت ها به حرفاشان گوش بدهید. خالق هارمونی و هماهنگی هستید. هیچ گاه تولد یا سالگرد ازدواج را فراموش نمی کنید!

 

Brand, Brand Management, Marketing, MArket, Customer, Consumer, Advertising, Market Research, Ad, Distibution Co, Consult, Sales, www.ModiriateFarda.ir, Shafaei, Sales Plan, Planning برند، مديريت برند، بازاريابي، بازار، مشتري، مصرف كننده، تبليغات، گرافيك، تحقيقات بازار، تبليغ، شركت پخش مويرگي، مشاوره، فروش، برنامه‌ريزي، مديريت فردا، شفاعي Brand, Brand Management, Marketing, MArket, Customer, Consumer, Advertising, Market Research, Ad, Distibution Co, Consult, Sales, www.ModiriateFarda.ir, Shafaei, Sales Plan, Planning برند، مديريت برند، بازاريابي، بازار، مشتري، مصرف كننده، تبليغات، گرافيك، تحقيقات بازار، تبليغ، شركت پخش مويرگي، مشاوره، فروش، برنامه‌ريزي، مديريت فردا، شفاعي